Quantcast
}(document, 'script'));
Nov 072018
 

Voting was brisk all day on Tuesday. The rain couldn’t keep people away from the polls, and, as you can see from the color-coded winners (In the town of Orange), many Orangeites stuck to their Republican roots and voted for the GOP candidates.

Although, as of 6 a.m. we still do not know who our new governor is, the race continues to be very tight between Lamont and Stefanowski. (Lamont ahead by 10,000 votes).

UPDATE: At around 9 a.m. Lamont was declared the winner and Stefanowski conceded.

Some districts did not submit their results yet, among the issues, wet ballots — what? Yes, some ballots got wet after voters came into possession of them, and their rain-soaked jackets, dripping hair, etc, changed the texture of the ballots, and they wouldn’t go into the machines — that means hand-counting each one.

Orange’s results do not necessarily reflect the actual winner where a candidate, such as James Maroney, represents other cities or towns as well.

We’ve heard that Maroney defeated Pam Staneski overall, in spite of the tremendous support Staneski received in Orange.

Secretary of the State Denise Merrill kept her seat, defeating Susan Chapman.

In Washington, Democrats took over the House, while Republicans retained control of the Senate.

 

Governor and Lt Governor 

Democratic Party – 1A – Ned Lamont and Susan Bysiewicz 3,071

Republican Party – 1B – Bob Stefanowski and Joe Markley 4,331

Libertarian Party – 1E – Rodney Hanscomb and Jeffrey Thibeault 23

Amigo Constitution Liberty Party – 1G – Mark Stewart Greenstein and John Demitrus  2

Griebel Frank of CT Party – 1H – Oz Griebel and Monte E Frank 154

 

United States Senator

Democratic Party – 2A – Christopher Murphy 3,786

Republican Party – 2B – Matthew Corey 3,610

Libertarian Party – 2E – Richard Lion 41

Green Party – 2F – Jeff Russell 30

 

Representative In Congress

Democratic Party – 3A – Rosa L. DeLauro  4,098

Republican Party – 3B – Angel Cadena 3,327

 

State Senator

Democratic Party – 4A – James J Maroney 3,430

Republican Party – 4B – Pam Staneski 4,035

 

State Representative – District 1

Democratic Party – 5A – Mary Welander  1,724

Republican Party – 5B – Themis Klarides  2,506

 

State Representative District 2

Democratic Party – 5A – Cindy Wolfe Boynton  649

Republican Party – 5B – Charles Ferraro  891

 

State Representative  District 3

Democratic Party – 5A – Ellen Beatty 765

Republican Party – 5B – Kathy Kennedy  935

 

Secretary of the State 

Democratic Party – 6A – Denise Merrill  3,348

Republican Party – 6B – Susan Chapman  3,858

Libertarian Party – 6E – Heather Lynn Sylvestre Gwynn 31

Green Party – 6F – S. Michael DeRosa  45

 

Treasurer 

Democratic Party – 7A – Shawn Wooden  3,256

Republican Party – 7B – Thad Gray  3,953

Libertarian Party – 7E – Jesse Brobinsky  50

 

Comptroller 

Democratic Party – 8A – Kevin Lembo  3,356

Republican Party – 8B – Kurt Miller 3,911

Libertarian Party – 8E – Paul Passarelli  49

Green Party – 8F – Edward Heflin  43

 

Attorney General 

Democratic Party – 9A – William Tong  3,240

Republican Party – 9B – Sue Hatfield 4,076

Green Party – 9F – Peter Goselin  48

 

Judge of Probate 

Democratic Party – 10A – Beverly Streit-Kefalas  3,680

Republican Party – 10B – Chris Goulden  3,603

 

Registrar of Voters 

Democratic Party – 11A – Janice Casey  3,380

Republican Party – 11B – Frederick Kendrick 3,848

Sorry, the comment form is closed at this time.