Quantcast

Three Amity Grads Under The Age Of 25 (and one 29-year-old) Have Died In The Past Month

 Amity High School, Around Town, Home, Latest News, Obituaries, Today's Events  Comments Off on Three Amity Grads Under The Age Of 25 (and one 29-year-old) Have Died In The Past Month
Aug 122017
 

In the past month, Amity has lost three young men under the age of 25 and one 29-year-old.

Following are their obituaries in order of their passing:

Orange

Daniel W. Donnelly, 24, of Orange, left this world too soon on Monday, July 3, 2017. Born in Bridgeport on Sept. 3, 1992, Danny was the cherished son of Robert and Theresa Durso Donnelly. Growing up in Orange, he played baseball and was an avid Yankees fan.

He graduated from Amity High School, and his dream was to work in the music industry. He will be remembered for his love of guitars and music and for his favorite band, Phish, which he enjoyed following on tour with the love of his life, Emilee Sousa, the late Joey Ciancola and their many friends.

Danny is now reunited with his beloved brother, Robbie, and other family members Tim and Kim Donnelly, John Donnelly and Gerri Marie Durso. Besides his parents, he leaves behind many aunts, uncles, and cousins to cherish his memory, including Patricia Davitt, Kathleen Tillman, Chris, Mary, Paul and Mike Donnelly, Anne Gumersell, Janet Waldman, Mary Ellen and Jack Durso.

Visitation will be held on Friday from 4 to 8 p.m. at the West Haven Funeral Home at the Green. Remembrances and prayers for Danny will take place at the funeral home on Saturday morning at 10 o’clock. Burial will follow in Orange Center Cemetery. In lieu of flowers, donations, for the family, will be gratefully accepted at the funeral home.

Woodbridge

Edward William de Langley Torrence, Eddie and Eggy to his friends and family, age 24, unexpectedly left this realm on Sunday, August 6, 2017.

He grew up in Woodbridge on his family farm.  He was passionate about music, computers, engineering, and driving.  He composed electronic music, produced videos and loved to play the piano.  He and his brother Leland had many adventures together traveling the world and especially loved to ski.

He was most happy when helping his Mother with the family pets, and taking “walk abouts,” driving with his Father.  He was a pure spirit who mentored and cared for all those he encountered.  He found great strength in his relationships with friends and family, and now enjoys the peace he hoped all others would find.

He is survived by his parents Laura M. and Leland R. S. Torrence, his brother Leland Jr. and his grandmother Lorraine Mirando of Woodbridge, CT and his grandmother Nikki Torrence Lindberg of Essex, CT.

Friends may call at the North Haven Funeral Home, 36 Washington Avenue on Thursday, August 10 between 3 to 5 p.m.

In honor of his love of animals, donations may be made to One Big Dog, 135 Bradley Road, Woodbridge, CT  06525.

Interment will be private and at the convenience of the family

 

Bethany

Akash Prashant Mehta, 21, of Bethany passed away Thursday, August 10, 2017.

He was born in New Haven on September 14, 1995, and was the beloved son of Prashant and Varsha Jariwala Mehta. Brother of Akshay and Shraiya Mehta. Grandson of Manjoo and Hasmukh Jariwala, Dayalal Mehta, and the late Saroj Mehta.

He also is survived by his large loving family.

Akash played lacrosse at Amity High School and is terribly missed and fondly remembered by his former team mates and coach.

Family and friends may come to pay their respects at the North Haven Funeral Home, 36 Washington Avenue on Sunday, August 13 from 10 a.m. to 12 p.m.

Sharing of memories will take place at 11:30 a.m.

 

And another Amity Grad who was living in Seymour

Nicholas R. “Nick” Yorkshaitis, 29, of Seymour entered peaceful rest on July 9, 2017.
Mr. Yorkshaitis was born October 5, 1987, in Waterbury, beloved son of Thomas, Sr. and Susan (Samuelson) Yorkshaitis of Bethany.
Nicholas was employed as a Machine Programmer at J.V. Precision Tool. Nick was a communicant of St. Lawrence Church, Huntington, where he also did volunteer work.
He enjoyed riding dirt bikes, and building and fixing trucks, and working out in the gym. Nicholas will be fondly remembered as being a happy person.
In addition to his parents, Nick leaves a brother, Thomas Yorkshaitis, Jr. in New Hampshire, and a sister, Samantha Yorkshaitis and her fiance Norman Best of Naugatuck, and several aunts, uncles, and nieces and nephews.
Calling Hours will be held Thursday from 6 to 8 p.m. in the Ralph E. Hull Funeral Home, 161 West Church Street, Seymour.
Interment will be at the convenience of the family.
Memorial gifts may be sent to the Rutland County Humane Society, 765 Stevens Street, Pittsford, VT 05763.

 

Assumptions:

So many people assume that they know what happened to each of these young men, and from what I’ve heard, most are wrong.

Inserting the cause of death, unless it was from a car accident or a long bout with cancer is unnecessary and just adds to the pain that the families already have to bear.

Unless you are personal friends of the family (families) and have first-hand knowledge – and their blessing to share, please keep your conclusions and assumptions to yourselves.

Remember what Felix Unger said about assumptions “When You Assume, you make an A** out of U and Me.”

 

Varsity Sports: Girls Volleyball and Football Tonight, Boys and Girls Soccer, Field Hockey And Swimming Tomorrow

 Amity High School, Around Town, Latest News, Sports  Comments Off on Varsity Sports: Girls Volleyball and Football Tonight, Boys and Girls Soccer, Field Hockey And Swimming Tomorrow
Sep 112013
 

Sports trifecta

The following Amity Varsity sports teams are competing this week.

Wednesday, Sept. 11

Girls Volleyball vs North Haven at Amity 5:15 p.m.

Football vs Seymour at Amity 7 p.m.

Thursday, Sept. 12

Boys Soccer vs Wilbur Cross at Amity 3:45 p.m.

Field Hockey vs Hamden at Amity 4 p.m.

Girls Soccer vs Jonathan Law at Law Turf Field 5:30 p.m.

Girls Swimming and Diving vs Orange Community Center Pool 7:30 p.m.

 

Student MVPs Honored at 2013 Block A Award Dinner

 Amity High School, Around Town, Home, School News, Sports  Comments Off on Student MVPs Honored at 2013 Block A Award Dinner
Jun 282013
 

The 2013 Amity Block A MVPs

The 2013 Amity Block A MVPs

Earlier this month, several deserving Amity Athletes were honored at the annual Block A Award Dinner at Grassy Hill Country Club in Orange.

Following is the list of student athletes who were named MVPs for the sports in which they excelled in the past school year.

M.V.P.  2012-13

BASEBALL
MICHAEL CONCATO

BOYS BASKETBALL
ZAC CAMPBELL

GIRLS BASKETBALL
CHLOE BRINTON

DANCE
TARA GIOIELLA

BOYS CROSS COUNTRY
SHAE BELENSKI

GIRLS CROSS COUNTRY
LISA GORHAM

FIELD HOCKEY
STEPHANIE ESPOSITO

FOOTBALL
DAVID ATTOLINO

GOLF
WILLIAM EMERY

BOYS ICE HOCKEY
NIKOLAS NUZZOLO

GIRLS ICE HOCKEY
ANDREA NOSS

BOYS INDOOR TRACK & FIELD
MICHAEL VITALE

GIRLS INDOOR TRACK & FIELD
KATHERINE SIMON

BOYS LACROSSE
JOSEPH CHOINIERE

GIRLS LACROSSE
DOMINIQUE LAMBERT

BOYS SKI RACING
ZACHARY PRETE

GIRLS SKI RACING
KAYLA PRETE

BOYS SOCCER
IAN O’BRIEN-CANNON

GIRLS SOCCER
MADELYN DELLERT

SOFTBALL
JULIE LUCE

BOYS SWIMMING
ALAN PITE

GIRLS SWIMMING
DANA GRINDALL

BOYS TENNIS
MATTHEW MAHER

GIRLS TENNIS
DINA WEICK

BOYS TRACK & FIELD
DAVID KARABINOS

GIRLS TRACK & FIELD
ALEXA ELDRACHER

BOYS VOLLEYBALL
JONATHAN FRIEDMAN

GIRLS VOLLEYBALL
KATHRYN PISANO

WRESTLING
DANIEL GROBER

Amity Athletes On SCC All-Conference Teams

 Amity High School, Around Town, Home, Latest News, Sports  Comments Off on Amity Athletes On SCC All-Conference Teams
Mar 222013
 

Screen shot 2013-03-22 at 8.51.33 PMFollowing is a list of the Amity Athletes in the Southern Connecticut Conference 2012-13 Winter Sports All-Conference Teams.

Boys Indoor Track

Michael Yuan, Christopher Katz, Mark Pigatt, Benjamin Feola — 4 x 400 meter Relay

Girls Indoor Track

Zoie Reed, Shaylyn Sullivan, Alexa Eldracher, Allison Maier — 4 x 200 meter relay

Zoie Reed — Long Jump

Katherine Simon — Shot Put

Girls Basketball

All-Housatonic
Chloe Brinton

Boys Basketball

All-Housatonic
Zach Campbell, Remi Farrell

Wrestling

First Team
145 lbs — Dan Grober

Boys Swimming

200 yard Medley Relay
Stephen Cheung, Brian Liang, Matt Cucarello, Jamie Huang

200 Yard Freestyle
Dylan Swanepoel

200 yard IM
Alan Pite

100 yard Butterfly
Charles Pite

500 yard Freestyle
Dylan Swanepoel

200 yard Freestyle Relay
Jacob Laser, Alan Pite, Charles Pite, Sam Guerra

100 yard Breaststroke
Alan Pite

400 yard Freestyle Relay
Jacob Laser, Charles Pite, Dylan Swanepoel, Alan Pite

Boys Ice Hockey

Division II — First Team
Nick Nuzzolo
Division II — Second Team
Adam Shea, Eric Dykun

Girls Ice Hockey

First Team
Andrea Noss (Amity/North Haven/Cheshire co-op team)
Second Team
Abigail Lange (Amity/North Haven/Cheshire co-op team)

Southern Connecticut Conference 2012 Fall Sports All-Conference Athletes

 Amity High School, School News, Sports  Comments Off on Southern Connecticut Conference 2012 Fall Sports All-Conference Athletes
Dec 182012
 

Several of our hard-working, dedicated Amity Athletes have been named to the Southern Connecticut Conference 2012 Fall Sports All-Conference list.

Amity Athletes are highlighted in orange. We congratulate all of these fine young men and women.

GIRLS CROSS COUNTRY

All-Conference

Kellie Davis (Hillhouse), Kaleigh Roberts (Mercy), Ashley Cambisaca (Hamden), Kathleen Kalbian (Cheshire), Kathryn Phillips (Daniel Hand), Cyrene Nicholas (Branford), Mackenzie Pias (Mercy), Carolyn Duman (Guilford), Fiona Doolan (Guilford), Anneliese Troidle (Branford), Sheila Flaherty (Daniel Hand), Maya Birney (Branford)

 

All-Quinnipiac

Kaleigh Roberts (Mercy), Ashley Cambisaca (Hamden), Mackenzie Pias (Mercy), Hannah Albert (Mercy), Allison McCormick (Mercy), Makayla Mooney (Mercy), Molly Duffy (Sacred Heart Academy), Morgan Brokam (Sacred Heart Academy)

 

All-Housatonic

Kathleen Kalbian (Cheshire),Kimberly Grove (Cheshire), Lisa Gorham (Amity), Liz Fengler (Sheehan), Hannah Purtell (Cheshire), Natalie Wickenheisser (Cheshire), Emily McNeil (Shelton), Minnie Chen (Amity)

 

All-Hammonasset

Kellie Davis (Hillhouse), Kathryn Phillips (Daniel Hand), Carolyn Duman (Guilford), Fiona Doolan (Guilford), Sheila Flaherty (Daniel Hand), Olivia Shultes (Guilford), Whitney Curtis (Hillhouse), Sarah Bohan (Guilford)

 

All-Oronoque

Cyrene Nicholas (Branford), Anneliese Troidle (Branford), Maya Birney (Branford), Tracy Cookston (Branford), Talia Gallagher (North Haven), Jess Lohret (Branford), Dawn Hubbell (North Haven), April Simmons (Branford)

 

BOYS CROSS COUNTRY

All-Conference

Christian Alvarado (Fairfield Prep), Mitchell Brown (Xavier), Ryan Pearl (Hamden), Shae Belinski (Amity), Peter Strom (Xavier), Tim Fenefick (Guilford), Zachary Williams (Xavier), Sal Siciliano (Guilford), Sagar Nakrani (Cheshire), James Mulliken (Fairfield Prep), Andy Thane (Fairfield Prep), Eric Fischer (Branford)

 

All-Quinnipiac

Christian Alvarado (Fairfield Prep), Mitchell Brown (Xavier), Ryan Pearl (Hamden), Peter Strom (Xavier), Zachary Williams (Xavier), James Mulliken (Fairfield Prep), Andy Thane (Fairfield Prep), Sabastian Herrera (Xavier)

 

All-Housatonic

Shae Belinski (Amity), Sagar Nakrani (Cheshire), Brian Dunleavy (Amity), Lucas Marcouiller (Cheshire), Anthony Barletta (Amity), Michael Yuan (Amity), Connor Dunleavy (Amity), Brian Moser (Amity)

 

All-Hammonasset

Tim Kenefick (Guilford), Sal Siciliano (Guilford), Ian Connell (Guilford), Kevin Clarke (Daniel Hand), Jack Lazor (Daniel Hand), Connor Favre (Daniel Hand), Adam Taylor (Daniel Hand), Chris Burkle (Guilford)

 

All-Oronoque

Eric Fischer (Branford), Ray-Rich Fiondella (North Haven), Chris DelVecchio (North Haven), Eric Arsenault (Branford), Luke Arsenault (Branford), Alex Muniz (Branford), Pat Laske (Branford), Nicholas Crispi (North Haven)

 

GIRLS SOCCER

All-Hammonasset

Kendra Lena (Daniel Hand), Carla Puchini (Guilford), Kasey Butts (Jonathan Law), Kara Dry (Daniel Hand), Sophie Bergere (Daniel Hand), Nikki Basilicato (Guilford), Brianna Grazynski (Jonathan Law), Hadley Whitaker (Foran), Kendall Goodman (Daniel Hand), Emma Smith (Guilford), Sarah Irvine (Jonathan Law)

All-Quinnipiac

Rachel Ugolik (Hamden), Sheena Landy (Mercy), Alyssa Paolillo (Sacred Heart Academy), Kendra Landy (Mercy), Emma Gigantino (Hamden), Mary Veneris (Sacred Heart Academy), Alex Zampini (Mercy), Ciara Fennelly (Hamden), Danielle McPherson (Sacred Heart Academy), Marisa Pacapelli (West Haven), Sam Furtak (West Haven)

All-Oronoque

Becca Vitale (Branford), Sarah Pandolfi (North Haven), Tanya Altrui (Branford), Danielle Polvan (East Haven), Maggie Sullivan (North Haven), Kara Doyle (Branford), Shannon Carboni (North Haven), Kelly Parker (Branford), Megan Kikosicki (East Haven), Christina Sanzari (North Haven), Briana Fitzsimmons (East Haven), Shea Connors (Wilbur Cross)

All-Housatonic

Zoie Reed (Amity), Micaela Joyce (Shelton), Ali Pelletier (Cheshire), Megan Burke (Shelton), Meghan Howard (Amity), Tara Ramirez (Amity), Lauren Clark (Lyman Hall), Kelsie Carlette (Cheshire), Jessica Everett (Sheehan), Allison Maier (Amity), Lily Dolyak (Cheshire), Nicole Stanibel (Cheshire)

 

FOOTBALL

Division I Offense

OL: Dennis Flanagan (Amity), John Thomas (Hamden), Zack Creeron (Xavier), Greg Purcell (Amity)

WR: Kris Luster (Xavier), Chris Perry (Notre Dame), Kyle Drost (Shelton), Kyle Anderson (Daniel Hand)

RB:  DeAngelo Berry (Xavier), Ervin Philips (West Haven), Cameran Tucker (Notre Dame), Dave Attolino (Amity)

QB: Tim Boyle (Xavier), Brendan Bilcheck (Daniel Hand)

PK: Ed Groth (Shelton)

Division I Defense

DL:  Alex Chow-Yen (Wilbur Cross), Peter Gerson (Daniel Hand), Eddy Williams (West Haven), Anthony Palazzolo (Fairfield Prep)

LB: Nick Crowle (Fairfield Prep), Matt Walsh (Daniel Hand), Max Tylki (Xavier), Kadialy Toure (West Haven), Chris Golger (Fairfield Prep)

DB:  Alex Tuccero (Daniel Hand), Jack Cunningham (Cheshire), Sam Pascale (Cheshire), Andre Gee (West Haven), Vincent Sansone (Cheshire)

P: Yasan Frazier (Wilbur Cross)

Division II Offense

OL: Matt Marcarelli (North Haven), Zach Huber (Foran), Nick Casagrande (Jonathan Law), George Knoth (Jonathan Law), Sean Merrill (Sheehan), Colton Schilling (Guilford)

WR: Nick Weissauer (Foran), Ryan Bohne (Lyman Hall)

RB: Harold Cooper (Hillhouse), Jalon White (North Haven)

QB: Jake Kasuba (Foran), Joe Nault (Guilford)

Utility: KC Horton (Guilford)

Division II Defense

DL: Andrew Klarman (Branford), Mark Spadacenta (East Haven), Anthony Jones (Branford), Teno Simpson (Hillhouse)

LB:  Mike Halloran (North Haven), Ford Linell (Guilford), Alex Borkowski (Branford), Terrell Fairweather (Hillhouse), Quincy Pecora (North Haven)

DB: Je’Vaughn Moore (Hillhouse), Kyle Paolella (Sheehan), Darryn Horner (Hillhouse), Andre Anderson (Hillhouse)

 

GIRLS VOLLEYBALL

All-Hammonasset

Abby Amann (Foran), Fallon Bevino (Foran), Jayne Concannon (Daniel Hand), Rebekah DeRosa (Foran), Khadijah Kenion (Hillhouse), Cailtin Prete (Jonathan Law), Caitlin Sobolewski (Guilford), Taylor White (Guilford)

All-Housatonic

Maria Buzzelli (Cheshire), Allison Denny (Amity), Amanda Palladino (Cheshire), Kathryn Pisano (Amity), Melanie Shanke (Lyman Hall), Ali Sperraza (Sheehan), Francesca Testani (Shelton), Lisa Walle (Cheshire)

All-Oronoque

Anna Atkinson (Branford), Amanda Bradley (East Haven), Brianna Carfora (North Haven), Alysha Ciscone (East Haven), Talia Loda (East Haven), Morgan Schaff (North Haven), Kelly Smith (Branford), Hannah Zampano (Branford)

All-Quinnipiac

Angelica Erazo (Hamden), Alexis Iannone (Sacred Heart Academy), Hanna Jones (Mercy), Erica Lindsay (West Haven), Cameron Maselli (Sacred Heart Academy), Meghan Nelson (Mercy), Megan Tucker (Sacred Heart Academy), Nina Zimmitti (Mercy)

 

FIELD HOCKEY

First Team

Hunter Carden (Branford), Riley Smith (Guilford), Emma Farrel (Cheshire), Michelle Federico (Cheshire), Zoe Fanolis (Hamden), MacKenzie Hilton (Daniel Hand), Lindsey Bonitz (Cheshire), Brenna Hobin (Daniel Hand), Natalie Bruneau (Guilford), Nicole Snow (Guilford), Madison Mizenko (Sheehan), Stephanie Esposito (Amity)

Second Team

Alexa Rubano (Lyman Hall), Graceann Kraemer (Daniel Hand), Bryanna Willaby (Branford), Emily Hague (Cheshire), Emily Ryder (Hamden), Anna Montenegro (Guilford), Mary Neidhart (Mercy), Kayla Deluca (North Haven), Deirdre Reidy (Sacred Heart Academy), Hannah Leckey (Daniel Hand), Brooke Barry (Daniel Hand), Megan Shea (Branford)

 

BOYS SOCCER

All-Quinnipiac

Will Steiner (Fairfield Prep), Andrew Coburn (Xavier), Alexis Garcia (West Haven), Mark Robinson (Notre Dame), Austin Sims (Fairfield Prep), Ken Callahan (Xavier), Pablo Perez (West Haven), Davie Bruton (Fairfield Prep), Nick Fratarcangeli (Notre Dame), Pat Connelly (Fairfield  Prep), Jason Durnin (Hamden)

All-Oronoque

Jaryd Hobbs (Branford), Julian Pino (Branford), Paul Habelon (Branford), Steve Cofrancesco (North Haven), Connor Bradshaw (Branford), Dylan Van Bramer (North Haven), Max Condon  (Branford), Ryan Chieffo (North Haven), David Garcia (Career/Hillhouse), Jared Keck (Branford)

All-Housatonic

Jon Sutton (Amity), Joe Stein (Shelton), Sam Donahue (Cheshire), Antonio Jandreau (Lyman Hall), Alex Soriano (Sheehan), Ian O’Brien-Cannon (Amity), Matthew Manzo (Shelton), Nicholas Berardi (Cheshire), Austin Duffy (Amity), Matthew Brouillette (Shelton), Joseph Guerra (Amity)

All-Hammonasset

Ian Richardson (Daniel Hand), Greg Sydor (Daniel Hand), Senan Lonergan (Guilford), Tyler Kilkenny (Daniel Hand), Noah Rattet (Guilford), Nick LaPenna (Foran), Andrew Terreri (Guilford), Christian Koshgarian (Daniel Hand), Justin Kassouf (Foran), Rodrigo Sapriza (Foran), Sam DeSilva (Jonathan Law)

GIRLS SWIMMING & DIVING

200 yard Medley Relay

Cheshire (Sara Barlok, Taylor Deubel, Lindsay Smalec, Jenna Cannata)

Amity (Shannon Earley, Natalie Ambrosey, Dana Grindall, Dana Chung)

200 yard Freestyle: Anna Lu (Amity), Dana Chung (Amity), Erica Naumann (Mercy)

200 yard IM: Brittany Driscoll (Lyman Hall), Lindsay Smalec (Cheshire), Madeline Snow (Amity)

50 yard Freestyle:  Dana Grindall (Amity), Christine Rasile (Branford), Sara Barlok (Cheshire)

Diving: Amanda Craig (Amity), Brianna Buehler (Sheehan), Harper Hanson (Hamden)

100 yard Butterfly: Dana Grindall (Amity), Lindsay Smalec (Cheshire), Jessica Poole (Shelton)

100 yard Freestyle: Brittany Driscoll (Lyman Hall), Dana Chung (Amity), Mary McKenna (Mercy)

500 yard Freestyle:  Anna Lu (Amity), Erica Naummann (Mercy), Jamie Robinson (Sacred Heart Academy)

100 yard Backstroke:  Sara Barlok (Cheshire), Claire Hendershot (Lyman Hall), Molly Condron (Cheshire)

100 yard Breaststroke: Taylor Deubel (Cheshire), Christine Rasile (Branford), Jessica Poole (Shelton)

200 yard Freestyle Relay

Amity (Dana Grindall, Madeline Snow, Lindsay Morton, Anna Lu)

Cheshire (Sara Barlok, Jenna Cannata, Maegan McGree, Ellie Senft)

400 yard Freestyle Relay

Amity (Dana Chung, Madeline Snow, Lindsay Morton, Anna Lu)

Lyman Hall (Claire Hendershot, Holland Driscoll, Rachel Stone, Brittany Driscoll)